Diagnostyka i leczenie zmian skórnych

Jak w estetyczny sposób pozbyć się problemu?

Coraz więcej pacjentów zaczyna dbać o swoją skórę, zarówno ze względów medycznych, jak i estetycznych. W związku z tym, przygotowaliśmy materiał edukacyjny, który omawia najczęstsze zmiany skórne oraz sposoby ich leczenia.

Kliknij poniżej, aby obejrzeć film:

Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe – popularnie zwane pieprzykami. Pojawiają się zazwyczaj od urodzenia do końca okresu dojrzewania. Wraz z wiekiem rośnie szansa, że nowa zmiana będzie miała charakter nowotworowy. Dlatego jeśli zauważymy pojawienie się nowej zmiany w okresie dojrzałości, to powinien być dla nas sygnał alarmowy, aby udać się na wizytę do specjalisty.

Jeśli zmiana budzi podejrzenia, to niestety trzeba ją usunąć w sposób chirurgiczny i poddać badaniu histopatologicznemu. Aby zminimalizować bliznę lekarz powinien użyć specjalnych szwów używanych przy zabiegach medycyny estetycznej. 

Natomiast jeśli zmiana jest łagodna i stanowi dla nas problem natury estetycznej, to najlepiej usunąć ją przy pomocy plazmy medycznej. Taki zabieg jest mało inwazyjny i praktycznie nie pozostawia śladów. Precyzyjna wiązka plazmy powoduje sublimację (odparowanie) zbędnej tkanki, bez uszkadzania warstwy podstawowej skóry właściwej. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu, dlatego jest całkowicie bezbolesny. Przy okazji stymulujemy włókna kolagenowe, więc już po kilku dniach w miejscu zabiegu skóra robi się delikatna i gładka.

Usunięcie średniej wielkości zmian barwnikowych umiejscowionych na policzku. Po ok 2 tygodniach od zabiegu ślad jest minimalny. A w ciągu kilku kolejnych tygodni następuje pełna odbudowa i wybarwienie nowej skóry. Użycie plazmy medycznej stymuluje włókna kolagenowe i elastylowe do odbudowy. (Źródło: nasz pacjent)

usuwanie brodawek pieprzyków

Usunięcie drobnej zmiany barwnikowej (tzw. pieprzyk) z twarzy. Po ok 2 tygodniach praktycznie nie ma śladu. (Źródło: nasz pacjent)

plazma medyczna usuwanie znamion warszawa efekt

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe – najczęściej spowodowane są różnymi odmianami wirusa HPV, którym możemy się zarazić dosłownie wszędzie. Zakaźność jest dosyć duża, a „domowe” sposoby leczenia zazwyczaj nie przynoszą zadowalających rezultatów.  Dlatego aby szybko pozbyć się problemów i ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji, dobrze jest niezwłocznie udać się do specjalisty. 

Brodawki wirusowe można usuwać na wiele sposobów. Jednak mrożenie czy łyżeczkowanie jest dość inwazyjnym zabiegiem. Obecnie w wielu przypadkach najbardziej komfortowym dla pacjenta i nie pozostawiającym śladów rozwiązaniem, będzie użycie plazmy medycznej. 

Szczególnie poleca się tę metodę w przypadku brodawek okołopaznokciowych.

Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe – wytwory naskórka o barwie od jasno brązowej do ciemnej. Na początku zazwyczaj są płaskie i niewielkie. Z czasem rosną, ciemnieją i przybierają „kalafiorowy” kształt. Przeważnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale zaleca się je usuwać jak najszybciej, zanim zaczną się rozrastać i szpecić.

Usunięcie dużej brodawki łojotokowej w okolicy dekoltu za pomocą plazmy medycznej. Zdjęcie bezpośrednio po zabiegu, widać jak mało jest on inwazyjny. Warstwa skóry właściwej praktycznie nie zostaje uszkodzona. W ciągu kliku dni następuje pełne zagojenie, po czym nowy naskórek wybarwia się i ew. ślad jest minimalny (Źródło: nasz pacjent)

Usunięcie średniej wielkości brodawki łojotokowej pod pachą. Po ok 3 tygodniach od zabiegu praktycznie nie ma śladu. (Źródło: nasz pacjent)

plazma laser usuwanie brodawek

Włókniaki Miękkie

Włókniaki Miękkie  – najczęściej powstają miejscach, które narażone są na drażnienie i zwiększoną wilgotność: w dołach pachowych, pachwinach, na karku i szyi. Zaleca się usunięcie, ponieważ nie leczone rozsiewają się

Skuteczne jest jedynie usunięcie mechaniczne. Największy komfort pacjentom zapewnia zabieg z użyciem plazmy medycznej.

Usunięcie kłopotliwych i nieestetycznych włókniaków umiejscowionych pod pachą. Po dwóch tygodniach widać całkowite wygojenie. Minimalne odbarwienie nowego naskórka zostaje jeszcze zniwelowane z czasem. (Źródło: nasz pacjent)

Usunięcie brodawki pod pachą

PlasmAge - Plasma Medyczna

PlasmAge – to certyfikowane  urządzenie medyczne, którego używamy do usuwania znamion, brodawek i włókniaków. Precyzyjna wiązka plazmy powoduje sublimację (odparowanie) zbędnej tkanki, bez uszkadzania warstwy podstawowej skóry właściwej. Jest to nowość w medycynie estetycznej, która wreszcie pozwala na wykonywanie takich zabiegów bez cięcia, bez krwawienia i bez blizn. Niechciane zmiany skórne dosłownie odparowują. Staramy się korzystać z tej techniki w przypadkach, gdy dla pacjenta liczy się komfort i estetyka.

Zabieg wykonujemy w znieczuleniu, dlatego jest całkowicie bezbolesny. Dodatkowo strumień plazmy stymuluje włókna kolagenowe, więc już po kilku dniach w miejscu zabiegu skóra robi się delikatna i gładka.

W Klinice Best-Med Estetiq używamy plazmy medycznej do:

Pacjenci są często mile zaskoczeni gdy zmiana skórna, która przysparzała im problemów przez lata, dosłownie znika w ciągu kilku minut zabiegu i nie pozostawia po sobie żadnego śladu.

Zabieg przy użyciu skalpela

Niestety nie wszystkie zmiany skórne kwalifikują się do usunięcia za pomocą plazmy medycznej. Gdy mamy podejrzenie nowotworu, to zmianę należy usunąć tradycyjnie skalpelem, a wyciętą tkankę poddać badaniu histopatologicznemu. Zabieg jest dość prosty i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jeśli ważna jest dla nas estetyka i zminimalizowanie blizny, to kluczowe znaczenie ma pewna ręka doświadczonego lekarza oraz użycie specjalnego szwu.

Usunięcie dużej zmiany barwnikowej na plecach przy użyciu skalpela. Po dwóch tygodniach widać już dość dobrze wygojoną ranę. Do osiągnięcia pełnego efektu trzeba jeszcze poczekać. Użycie specjalnego szwu minimalizuje bliznę (Źródło: nasz pacjent)